دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • اخبار دسته بندی شده
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • انتصابات
  • پایگاه فرهنگسازی سلامتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما 02186701
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی


تاریخچه
درباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکی
آدرس


سرپرست دانشکده طب سنتی و موسسه مطالعات تاریخ پزشکی، طب اسلامی و مکمل دانشگاه: طب سنتی میراث کهن حکمای پیشین

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۴/۲۵ | 
سرپرست دانشکده طب سنتی و موسسه مطالعات تاریخ پزشکی، طب اسلامی و مکمل دانشگاه: طب سنتی میراث کهن حکمای پیشین

AWT IMAGEروابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران: دکتر روشنک قدس سرپرست دانشکده طب سنتی در آستانه روز طب سنتی و ضمن تبریک به تمامی همکاران، علاقمندان به طب ایرانی؛ تمامی ملت شریف ایران که حامی همیشگی این طب بوده و هست،  گفت: در چند سال اخیر و به دنبال احیای مجدد طب سنتی ایرانی، روز ۲۵ تیر ماه مقارن با تصویب سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی در شورای عالی انقلاب فرهنگی، با درایت وزیر محترم بهداشت روز «طب ایرانی» نامگذاری شد.

وی افزود: نامگذاری یک روز در تقویم کشور به نام طب سنتی توسط بالاترین سطح تصمیم گیری در حوزه سلامت یعنی وزارت بهداشت حاکی از توجه ویژه در سطوح بالایی کشور به احیای این رشته به روش علمی می باشد که در فرمایشات مقام معظم رهبری و در بند 12 سیاست های کلی سلامت بدان تاکید و اشاره شده است.

دکتر قدس اظهار داشت: قطعا فلسفه نامگذاری یک روز به نام طب سنتی چیزی فراتر از یک نام هست و هدف از آن، پرداختن به شیوه علمی به طب سنتی که میراث کهن حکمای پیشین این مرزو بوم و ماحصل نبوغ ایران، ایرانی و نشانی از باور سرمایه های علمی خود داشته هست، می باشد.

سرپرست موسسه مطالعات تاریخ پزشکی، طب اسلامی و مکمل دانشگاه خاطرنشان کرد: رسالت سنگین احیای این طب و پیرایش آن از زواید با توجه به ظهور دانش، تکنولوژی جدید و بیان علمی عناوین همچنان کاربردی آن با ورود این رشته به دانشگاه در سال 1386 به عهده فارغ التحصیلان این رشته نهاده شد.

وی گفت:به طبع هر سال فرارسیدن این روز، به کل بدنه طب سنتی که علیرغم قدمت هزار ساله خود، به دلیل نوپا بودن در دهه حاضر حکم یک درخت جوان را دارد، متذکر خواهد شد که گذری به عقب اندازند و کارنامه یک ساله خود را منتقدانه بررسی نموده و ببینند تا چه اندازه در احیای علمی این طب حکمی موفق بوده اند.همچنین با یافتن نقطه ضعف ها و کم و کاستی های خود، با برنامه ریزی مجدد برای سال آتی، اقدامات بهینه تری را ساماندهی کنند.

دکتر قدس افزود: فارغ از تعصب و هرگونه دگماتیسم علمی و تنها به عنوان فردی متخصص در این رشته عرض می نمایم که این طب در صورت حمایت های مناسب خواهد توانست کشور را در چند سال آینده از  ورود بی رویه داروهای شیمیایی برای بیماری های مزمن و پذیرش وابستگی دارویی و به تبع آن اقتصادی و گاهاً سیاسی به ابرقدرت های جهان، نجات بدهد.

سرپرست  دانشکده طب سنتی گفت: هر چند که همچنان اذعان می کنم در درمان بیماری های عفونی و ارائه روش های جراحی، قطعا ساختار نظام سلامت ما نیاز به حوزه های فوق تخصصی و پیشرفته و به روز طب نوین دارد. لذا احیای طب سنتی به معنای تخریب یا نادیده انگاشتن علم ، دانش روز و استفاده از برترین تکنولوژی های تشخیصی و درمانی نبوده و نخواهد بود و این دو باید با به پای هم رشد و توسعه یابند.کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 1714 بار   |   دفعات چاپ: 274 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر